Każdy zakup samochodu wiąże się z przerejestrowaniem go lub rejestracją oraz uiszczeniem różnych opłat. Wśród nich jest także podatek PCC, który musi zostać opłacony w przypadku, gdy będziesz kupować auto od kogoś, kto nie jest płatnikiem VAT.

PCC to podatek od czynności cywilnoprawnych, którego stawka wynosi 2% nabywanego auta. Trzeba jednak pamiętać, że urzędnik obliczający taki podatek, uwzględnia szacowaną wartość danego modelu samochodu, Porównując ją z kwotą zapisaną w umowie kupna i sprzedaży. Przykładowo.  jeśli nabędziesz pojazd za 5000 zł, musisz odprowadzić opłatę PCC w wysokości 100 zł. Na uiszczenie podatku masz określony czas, tj.14 dni od daty zakupu auta.

Jak dokonać wpłaty?

Musisz złożyć w US specjalny formularz PCC3 lub PCC3/A, lub przesłać go pocztą tradycyjną czy elektroniczną. Natomiast kwotę podatku przelejesz na podane przez US konto. Pamiętaj o wykonaniu przelewu w terminie, gdyż opóźnienia są karane wysokimi kwotami od 168 do kilkunastu tysięcy złotych! Jeśli spóźnisz się z wpłatą, należy złożyć oświadczenie i zobowiązać się do uregulowania danej kwoty.

Kto nie musi płacić PCC?

Istnieje kilka przypadków, w których nie trzeba uiszczać PCC. Dzieje się tak w sytuacji zakupu auta z zagranicy lub z komisu, czyli wtedy, gdy kupuje się od płatnika VAT. Osoby zwolnione z podatku to także osoby niepełnosprawne, kupujące auto do własnego użytku oraz osoby nabywające samochód za kwotę do 1000 zł. Często ta druga ulga jest wykorzystywana niesłusznie, ponieważ zdarzają się przypadki zaniżania wartości samochodu. Wszystkie takie kwestie sporne są skrupulatnie sprawdzane przez urzędników, nie ma więc możliwości oszukania.