Sprzedaż samochodu nie jest wcale taką łatwą sprawą. Rynek wtórny przesycony jest wielością oferowanych modeli samochodów różnych roczników, z ciekawym wyposażeniem i często w atrakcyjnych cenach. Co zrobić, aby sprzedać w miarę szybko i być zadowolonym?
Priorytetowo musisz zrobić solidny research rynku. Przejrzeć ogłoszenia motoryzacyjne w Sieci, podpatrzeć jak jest wyceniona konkretna marka w takim lub przybliżonym do Twojego auta roczniku. Popytać znajomych i zerknąć do komisów, choć jak wiadomo, zostawiając tam samochód, tracisz na starcie ładnych parę groszy.
Kiedy będziesz już mieć bardziej precyzyjny obraz sytuacji, zacznij pisać ogłoszenie. To fundament sukcesu, bo przecież reklama jest dźwignią handlu. Przede wszystkim styl, gramatyka plus błyskotliwość i prawda (bez ukrywania wad), te cztery elementy powinny znaleźć się w dobrze napisanym ogłoszeniu sprzedaży auta. Nie ukrywaj żadnej usterki, ponieważ wprawny kierowca, w miarę obeznany technicznie, może je łatwo zlokalizować. Także, jeśli cieknie olej czy zdarzyła się choćby drobna stłuczka, napisz o tym, aby uniknąć późniejszych dociekliwych pytań potencjalnych kupców. Pamiętaj też o zrobieniu zdjęcia dobrej jakości aparatem. Fotka powinna być doświetlona, ostra i najlepiej w dwu, trzech ujęciach, z przybliżeniem szczegółów, np. rys na szybie, karoserii (jeśli jest taka potrzeba). Auto ustaw w przestronnym miejscu, tak, aby tło ni rozpraszało kadru.
Zanim zamieścisz ogłoszenie, zrób gruntowne odświeżanie auta – szczególnie lakieru i wnętrza. Dobre polerowanie pastą, pranie tapicerki, nabłyszczanie kokpitu i usunięcie z wnętrza kabiny wszelkich śmieci, to podstawa. Jeśli znajdziesz jakiś defekt, np. porysowane lusterko czy spaloną żarówkę w reflektorze, koniecznie to wymień. Nic tak nie odpycha, jak małe wady, które można szybko wyeliminować.
Kiedy już to wszystko masz, przygotuj sobie na papierze odpowiedzi na potencjalne pytania, o wyposażenie, stan opon, przebieg, lifting czy usterki. Pytania mogą być często niewygodne i trącić ironią, ale jeśli będziesz mieć na nie odpowiedzi, wszystko powinno pójść gładko i na Twoją korzyść.
Umawianie miejsca spotkania jest również bardzo ważnym elementem transakcji sprzedaży auta. Wybierz teren bezpieczny, może nie u siebie, na podwórku czy przed blokiem, ale w miejscu dobrze Ci znanym i uczęszczanym. Sprecyzuj dokładnie godzinę i nie spóźniaj się, aby od początku być dla drugiej osoby kontrahentem wiarygodnym.
Zadbaj też o przygotowanie potrzebnych dokumentów, czyli dowodu rejestracyjnego oraz rachunków z wszelkich napraw lub wymian urządzeń w aucie. Warto wcześniej przygotować umowę kupna i sprzedaży i zrobić kilka kopii. Nieraz można trafić na nieuczciwego nabywcę, który nie zarejestruje na siebie samochodu. Wtedy masz dowód zawarcia umowy pod ręką. Oczywiście pamiętaj, aby zgłosić sprzedaż pojazdu w urzędzie, gdzie dokonywana była jego rejestracja.