Jeździsz autem lub planujesz jego zakup? Musisz liczyć się z wysokimi kosztami za paliwo. Jeśli często tankujesz, wiesz, jakim dużym obciążeniem dla portfela są każdorazowe odwiedziny stacji paliw.

Możesz jednak w pewien sposób zminimalizować koszty wydatków, starając się jeździć tak, aby zmniejszyć spalanie. Jest to jak najbardziej możliwe, trzeba tylko wiedzieć co robić, aby zaoszczędzić parę groszy w kieszeni na eksploatacji swojego auta.

Pierwszym krokiem do ekonomicznej jazdy jest częstsze sprawdzanie ciśnienia w oponach. Zbyt niskie powoduje większe zużycie paliwa i oczywiście szybsze niszczenie ogumienia. Warto też założyć opony o niższym oporze toczenia i zainwestować w lekkie aluminiowe felgi. Zakładanie szerszych opon powoduje nie tylko problemy z oporami toczenia, ale też wpływa na opór aerodynamiczny. Opór ten powodują  też bagażniki dachowe

Podstawową zasadą ekonomicznej jazdy jest unikanie wysokich obrotów silnika, nagłego ruszania z miejsca i zmieniania biegów w nieodpowiednim czasie, długie czekanie na światłach lub na kogoś z włączonym silnikiem. To wszystko powoduje o wiele wyższy pobór paliwa. Przyspieszanie wymaga częstej zmiany biegów, aby nie wprowadzać auta na wysokie obroty. Jeśli chcesz, aby szybko samochód zareagował, nie zrobi tego na pewno z wysokiego biegu. Oprócz oszczędności na paliwie zyskujesz też większe bezpieczeństwo jazdy.

Zajrzyj także koniecznie do bagażnika samochodu. Być może wozisz tam kilka niepotrzebnych, cięższych rzeczy, które stanowią balast, wpływający na większe spalanie. Wykonaj tę prostą czynność, aby zyskać o wiele więcej.

Unikaj gwałtownego hamowania, aby nie ruszać od zera z każdych świateł. Widząc z daleka czerwony kolor na sygnalizatorze świetlnym, zwolnij, wrzuć na luz lub hamuj silnikiem. Wtedy wtrysk paliwa jest odcięty, a samochód toczy się zdecydowanie wolniej.

Jazda na wolnych obrotach obciąża nie tylko Twoją kieszeń, ale też koło dwumasowe, sprzęgło i skrzynię biegów. Pamiętaj, że wysokie obroty, kiedy auto rozpędzane jest powoli i przy odpowiedniej zmianie biegów, nie szkodzą. Nie należy jednak dopuszczać do osiągnięcia bardzo wysokich obrotów.

Wpływ na zużycie paliwa mają także zużyte hamulce, sprzęgło, a także niewłaściwa geometria kół.