Coraz więcej kierowców decyduje się na prowadzenie pojazdu mimo wydanego przez odpowiedni organ zakazu do wykonywania tej czynności. Wiele osób siada za kółkiem, chcąc się podszkolić do egzaminu. W obydwu przypadkach konsekwencje mogą przynieść duże straty pieniężne dla kierowcy, a nawet karę pozbawienia wolności.

Do niedawna za jazdę bez dokumentu uprawniającego do poruszania się pojazdem mechanicznym po drodze, nie były aż tak dotkliwe. Dlatego mnóstwo osób nagminnie łamało zakazy i bez większych obaw wsiadało do auta. Teraz, po zaostrzeniu przepisów, nie jest już tak kolorowo, co wcale nie oznacza, że tacy kierowcy nie pojawiają się na drogach. Jest ich jednak znacznie mniej, ponieważ igranie z prawem może skończyć się naprawdę nieprzyjemnie.

Kiedy nie masz przy sobie dokumentu – możesz liczyć się z mandatem w wysokości 50 zł. Jeśli policjant, który przeprowadza kontrolę, będzie chciał Cię ukarać, poniesiesz właśnie taki wydatek. Może nie jest to duża kwota, ale jest, i nie warto uszczuplać swojego portfela przez swoje roztargnienie.

Brak prawa jazdy w ogóle przynosi już ze sobą nieporównywalnie gorsze konsekwencje. Jest to naruszenie określone art. 94§1Kodelsu Wykroczeń. Kara finansowa z jaką możesz się spotkać, to ok. 5 tys. zł. Oczywiście musisz tez liczyć się z wydaniem przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów przez określony czas. Jeśli nie będzie z Tobą w pojeździe osoby uprawnionej do kierowania autem, istnieje możliwość odholowania pojazdu na parking policyjny na Twój koszt. Jak widać, ogólny rachunek nie wygląda zachęcająco.

W przypadku cofnięcia uprawnień do prowadzenia pojazdów, np. za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym lub przewożenie większej liczby osób niż jest dopuszczalne, mimo wszystko wsiądziesz za kierownicę, kary również są bardzo dotkliwe. Przy pierwszej kontroli dotychczasowy zakaz prowadzenia przez 3. miesiące wydłuża się o kolejne 6. Natomiast kolejna kontrola może skutkować całkowitym cofnięciem uprawnień, czyli koniecznością ponownego dawania egzaminu.

Natomiast w przypadku, gdy zostanie Ci odebrane prawo jazdy na czas określony, za spowodowanie wykroczenia czy przestępstwa drogowego ( naruszenie art. 244 Kodeksu Karnego) i grozi i kara do 5. lat pozbawienia wolności. Możesz też dostać nakaz sądowy zabraniający prowadzenie pojazdów od 1. roku do 15. lat.

Jak widać, cena jest bardzo wysoka i nie warto igrać z ogniem. Lepiej poczekać na wydanie stosownego dokumentu lub przeczekać okres tymczasowego zakazu prowadzenia samochodu, aby później bez lęku wsiąść za kółko.