Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Niektórzy wymieniają olej w silniku po przejechaniu określonej liczby kilometrów, zalecanej przez producenta, inni robią to zdecydowanie częściej. Generalnie przyjęło się, że tę czynność powinno się wykonywać choć raz w roku.

Wiele osób wymienia olej po przejechaniu około 15 tys. km i to też jest dobre rozwiązanie. Jeśli jeździsz na krótkich odcinkach lub Twoje auto jest mocno wyeksploatowane, warto skrócić czas między wymianami o 2-5 tys. km. Ta sama zasada tyczy się samochodów sportowych i terenowych.

Oczywiście musisz też zwracać uwagę na sytuacje wyjątkowe, kiedy np. zaświeci się kontrolka, powiadamiająca o niskim ciśnieniu oleju podczas jazdy. Jeśli samochód jest wyposażony w wysokoprężny silnik z filtrem cząstek stałych, a Ty dolejesz trochę oleju mineralnego do pełnego syntetyka, to nic się nie stanie. Trochę inna sytuacja jest w Dieslu, kiedy pomieszanie oleju SAPS z LOW SAPS może doprowadzić do awarii filtra.

Często też konieczna jest wymiana oleju po różnych usterkach, np. przy uszkodzeniu uszczelki pod głowicą, przy przegrzaniu oleju. Zdarza się też, że do miski olejowej dostanie się nadwyżka paliwa, co może mieć miejsce podczas regeneracji filtra. Taka sytuacja jest niebezpieczna i wymaga szybkiej reakcji, ponieważ dochodzi do powstania mieszanki paliwo-olej.

Dlaczego wymiana oleju jest tak ważna?

Ponieważ olej wpływa na pracę silnika i turbosprężarki. Jednostki napędowe, szczególnie w nowoczesnych samochodach, podlegają bardzo dużym obciążeniom. Produkuje się auta z motorami, które generują niskie spalanie, mało zanieczyszczeń oraz są bardzo wydajne. Takie mocne komponenty potrzebują bardzo dobrego smarowania do sprawnego działania. Długo niewymieniany olej jest też mniej lepki, poprzez co mniej wydajny. Wyeksploatowany olej wolniej dociera do miejsc trudno dostępnych, np. głowicy. W Dieslach ma obniżoną zdolność rozpraszania sadzy, natomiast w autach na gaz słabiej neutralizuje kwaśne związki.

Podsumowując – olej smaruje ruchome elementy, chłodzi silniki utrzymuje silnik w czystości.

Jeśli nie chcesz, aby w silniku Twojego samochodu zbierały się nagary i niebezpieczne dla jego pracy osady, dbaj o terminową wymianę oleju. Butelka dobrego oleju kosztuje znacznie mniej niż kosztowna naprawa podzespołów jednostki napędowej lub samego silnika.