Bez wychodzenia z domu, szybko i bezboleśnie – jak zapłacić mandat przez Internet? Okazuje się, że dziś to znacznie prostsze, bo nie trzeba już stać w kolejkach na poczcie. Wystarczy dostęp do Internetu i własne konto bankowe.

1 stycznia 2016 roku zaowocował nowymi możliwościami, a właściwie zasadami w kwestii opłacania mandatów, w formie innej, aniżeli dotychczasowego przelewu na poczcie. Zmienił się bowiem odbiorca, na konto którego trafiają płatności za mandaty karne, a jest nim Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu, właściwy dla osób fizycznych zamieszkałych na terenie całego kraju.

Drogą tradycyjną wciąż można dokonywać opłat, jednak przelew wykonywany internetowo to sprawa prostsza i szybsza. Jak zapłacić mandat przez Internet, by mieć pewność, że pieniądze trafiły do właściwego odbiorcy? Po zalogowaniu do swojego konta bankowego należy wybrać opcję przelewu do Urzędu Skarbowego oraz symbol formularza zatytułowany MANDATY. Miejscowością właściwą Urzędu Skarbowego jest Opole, natomiast nazwą organu podatkowego, Pierwszy Urząd Skarbowy.

Kolejno należy wpisać kwotę z mandatu oraz numer PESEL, jako typ identyfikatora. W polu „okres rozliczenia” nie należy nic wpisywać, natomiast w identyfikacji zobowiązania wskazuje się serię oraz numer mandatu. Tuż przed zatwierdzeniem przelewu warto sprawdzić poprawność wszystkich danych, jak i powtórnie sprawdzić numer konta właściwego dla Urzędu Skarbowego. Ten sam numer podany jest również na blankiecie mandatu, w w odcinkach A oraz B.