ISOFIX to skrót od ISO Fixturte, czyli International Organisation for Standardisation Fixture. Stanowi nowoczesny sposób montowani fotelików samochodowych dla dzieci i zyskuje sobie coraz większą popularność.

W 2004 r. w Europie zatwierdzono przepisy związane z użytkowaniem ISOFIXU, a dopiero dwa lata później weszły w życie. Do niedawna jeszcze producenci samochodów sprzedawali opcję ISOFIX, jako wyposażenie dodatkowe. Na szczęście te czasy już się skończyły.

Jeśli jesteś rodzicem małego dziecka, wiesz, jak ważne jest jego bezpieczeństwo podczas jazdy. Jeśli stosujesz starą metodę przypinania fotelika za pomocą pasów bezpieczeństwa do fotela samochodu, doskonale wiesz, że nie jest ona idealna. Całkiem inaczej wygląda mocowanie za pomocą ISOFIXU. Jest bardzo proste, intuicyjne i zapewnia o wiele większe bezpieczeństwo niż dawny, tradycyjny sposób. Na system składają się dwa metalowe uchwyty, wyposażone razem w cztery ucha, którym odpowiadają sztywne zaczepy, zintegrowane z fotelikiem. Wystarczy przyłożyć je do siebie i zatrzasnąć za pomocą wkładek pilotujących, wykonanych z tworzywa sztucznego. Dwa kliki i gotowe.

Mocowania ISOFIXU znajdują się W szczelinie między oparciem fotela a siedziskiem. Ze względów estetycznych zakryte są zaślepkami, a o ich obecności świadczą oznaczenia (białe strzałki wskazujące na guziki informujące o systemie, natomiast czerwone o miejscu ulokowania zaczepów).

System ISOFIX przytwierdza fotelik bezpośrednio do samochodu, nie tylko do siedzenia. Dzięki temu przewożenie dziecka jest o bezpieczniejsze.